pátek 4. září 2015

Výjimeční lidé

Autor: Peter May
Nakladatel: Host
Rok vydání: 2015
Žánr: detektivka
  

Anotace:
První díl série Akta Enzo představuje čtenářům učitele biologie Enza Macleoda, který se kvůli odvážné sázce pouští do řešení neobjasněného kriminálního případu.
Předmětem sázky se stane deset let stará záhada — zmizení geniálního Jacquese Gaillarda, přednášejícího na elitní francouzské vysoké škole, která vzdělává budoucí premiéry a prezidenty. Enzo Macleod, který opustil Skotsko i slibnou kariéru ve forenzních vědách a nyní vyučuje biologii ve francouzském Toulouse, si ji nemůže dovolit prohrát. Doufá, že se mu s využitím nových vědeckých metod podaří zjistit, co se s Jacquesem Gaillardem stalo. Enzo přijíždí do Paříže, aby se tu setkal s novinářem Rogerem Raffinem, autorem knihy o sedmi slavných nevyřešených vraždách, mezi něž zařadil i případ Jacquese Gaillarda. Neidentifikovaná lebka v bedně nalezené v pařížských katakombách Enza záhy přivede na stopu rafinovaně ukrytých Gaillardových ostatků.
Stručné nastínění obsahu

Enzo Macleod se vsadil se svými kolegy, že vyřeší náhlé zmizení velmi známého a výjimečně inteligentního muže Jacquese Gaillarda. Tento geniální profesor je totiž už více než deset let pohřešovaný a Enzo je přesvědčený, že za každou cenu zjistí, co se s ním stalo. Přijíždí do Paříže a za pomoci novináře Rogere Raffina se dává na nelehkou cestu. Vyšetření možné vraždy a odhalení důvodu, proč se objevila lebka v bedně s velmi neobvyklými předměty v pařížských katakombách, mu zabírá jeho veškerý čas a energii. Podaří se mu vše zdárně vyřešit?

„Něco znamenat musí.“
„Proč?“ rýpla si Taillardová.
„Protože člověk neuřízne někomu hlavu a nepohřbí ji v bedně s pěti zdánlivě nesouvisejícími předměty, pokud k tomu nemá důvod. A pokud existuje důvod, pak musí existovat i způsob, jak ho odhalit.“
„A k tomu se chystáte použít forenzní vědy?“ opáčil prefekt.
„Ne, k tomu se chystám použít svůj mozek.“ (str. 76)
Dojmy a hodnocení

Skotský spisovatel Peter May se proslavil díky své detektivní sérii Ostrov Lewis, která sklízela nemalé úspěchy. Tentokrát svým čtenářům představuje první díl z nové série Akta Enzo nesoucí název Výjimeční lidé.

Hlavní role se ujímá Enzo Macleod, který mi byl od samého počátku sympatický. Jedná se o osamělého muže, který svůj život obětoval praxi a forenzní vědě. Do tohoto oboru utíkal před problémy v mezilidských a rodinných vztazích. Právě díky tomu tato postava působí reálně a máte pocit, že díky jeho vystupování a bystré inteligenci byste se s ním rádi osobně seznámili.

Příběh se odehrává ve francouzském prostředí. Autor čtenářům představuje tamější reálie a nástin historických událostí. Příběh je navíc obohacen o mnoho francouzských názvu a termínů. Musím říci, že právě prostředí Francie dodává celému příběhu ten správný šmrnc.

„Soutěskami stísněných uliček této tradičně bohémské čtvrti na levém břehu Seiny se rozléhaly smějící se i hašteřivé hlasy rozohněné pitím a příjemnou společností. Dnes už však tato čtvrť bohémům nepatřila. Jejich místo zaujala nová generace nouveau riche s peněženkami naditými eurobankovkami zastrčenými do luxusních kapes a kabelek.“ (str. 26)

Ačkoliv mi přišla dějová linie zpočátku méně svižnější, Peter May ví, čím má své čtenáře zaujmout a upoutat a své dílo postupně rozvíjí velmi kvalitní dějovou zápletkou. I přes tyto počáteční problémy s novým příběhem tohoto úspěšného spisovatele, mě probíhající vyšetřování rozhodně bavilo a mile překvapilo.

„Gaillarda zmasakrovali – velmi pravděpodobně i rozsekali na kusy – právě před oltářem, kde jindy praktikoval svou víru.“ (str. 69)

Pokud máte rádi autorův styl a tento žánr, neměla by vám další kniha od Petera Maye chybět ve vaší knihovničce.


Za poskytnutý výtisk k recenzi mnohokrát děkuji internetovému knihkupectví KNIHCENTRUM.cz
Knihu si můžete koupit zde.

Žádné komentáře:

Okomentovat