úterý 20. října 2015

Okamžik všeho

Autor: Shelly Kingová
Nakladatel: Host
Rok vydání: 2015
Žánr: román
Anotace:
Nezaměstnaná IT specialistka, krachující antikvariát, stará kniha a láska dvou lidí, kteří se nikdy osobně nesetkali…
Život Maggie Duprésové je vzhůru nohama. Propustili ji z firmy v Silicon Valley a ona je teď „nedobrovolně vyřazena z výplatní listiny“. Podle své matky selhala, protože se neprovdala, a navíc je bez práce. Před problémy se ukrývá ve Vážce, antikvariátě, který je na tom podobně jako ona. Jednou se Maggie dostane do ruky starý potrhaný výtisk Milence lady Chatterleyové, a když ho otevře, najde v něm vepsané vášnivé vzkazy dvou lidí, kteří se nikdy osobně nesetkali. Maggie zjistí, že jejich milostná konverzace neprobíhala v minulosti, jak se původně domnívala, ale že je zcela současná a ona ji přerušila. Zapojí tedy všechny své schopnosti geeka a rozhodne se dát ony dva čtenáře dohromady a zachránit krachující antikvariát. Toto předsevzetí má nečekané následky: všechno, co dosud pokládala za podstatné, se převrátí a Maggie zjistí, kým skutečně je.
Stručné nastínění obsahu

Maggie Duprésové se obrátí vzhůru nohama poté, co byla náhle ukončena její úspěšná kariéra IT specialistky ve firmě Silicon Valley. Ocitá se bez práce a bez smyslu svého života. Útočiště hledá v zapadlém antikvariátě Vážka, který by potřeboval „probudit“ a „oživit.“ Za zoufalou snahou získat svou starou práci zpět a zapůsobit na ty správné lidi, se Maggie ujímá této práce a díky jejímu počínání se antikvariát Vážka stává známým a úspěšným místem. Dopomáhá k tomu především zveřejnění poznámek dvou milenců v knize Milenec lady Chatterleyové. Ukazuje se, že tito lidé bez sebe nemohou být a Maggie je rozhodnuta zachránit nejen svůj život, ale především onu osudnou lásku, které tolik fandí.

„Zvládla jsem to. K čertu se škemrajícími průvodními dopisy a pitomě zjednodušenými životopisy. V ruce jsem držela zlatý lístek. Chystala jsem se znovu si obléknout plášť superhrdinky.“ (str. 54)
Dojmy a hodnocení

Americká autorka Shelly King přichází se zajímavým příběhem pro milovníky knih a milostných vztahů skrývajícím se pod jménem Okamžik všeho.

Mladá a sympatická hrdinka Maggie se vyrovnává se ztrátou svého zaměstnání, ve kterém sklízela nemalé úspěchy a nyní neví, jakým směrem se má její život ubírat. I když ví, že by si práci měla hledat, je pro ni snazší schovat se před světem v antikvariátu a svou představivost ukrývat v milostných příbězích. Sledujeme tedy její novou cestu životem, hledání sama sebe, svých snů a vytyčení si nových cílů. Maggie se zaměřuje na nový obor, ve kterém by mohla být úspěšná a nám nezbývá, než jí držet palce a doufat, že se jí vše povede.

„A já? Co tu budu dělat? Už tak jsem měla nemalé potíže s tím, abych si mezi všemi těmi milostnými romány našla pořádnou práci. Kde teď asi tak najdu čas na cokoliv?“
(str. 82)

Kniha je napsána v první osobě, proto se stáváme svědky mezilidských vztahů. Ať už se jedná o milostné aférky, pevné přátelství s nejlepším přítelem, vztahy na pracovišti či vztah s vlastní matkou. Díky tomu hlavní protagonistka působí nečernobíle, realisticky a jako každý normální člověk s různými problémy, nesrovnalostmi a starostmi.

Okamžik všeho je kniha odehrávající se v současnosti, v příběhu se objevuje mnoho odkazů na současný styl života, zajímavé knihy, filmy či seriály a nelze opomenout moderní a hektickou společnost v kontrastu se zapadlým antikvariátem.

„Nechali je tu lidi, kteří je už nechtěli. Jsou jako sirotci v Dickensových románech. Lidi se v životě pohnou vpřed a knížky vyhodí. Jsou moc těžké anebo zabírají moc místa. Tak skončí tady. Naším úkolem je osvobodit je od jejich předchozích životů, aby se mohly dostat k lidem, kteří je chtějí.“ (str. 133)

Pod nevšední obálkou se ukrývá humorný příběh, který rozhodně stojí za povšimnutí a já vám Okamžik všeho doporučuji. Příběh vám totiž zaručí chvilky humoru, nevtíravé romantiky a užívání si přítomnosti sympatické hrdinky a jejích přátel. 


Za poskytnutý recenzní výtisk v podobě e-knihy mnohokrát děkuji KNIHCENTRUM.cz
E-knihu si můžete koupit zde.1 komentář:

  1. Pěkná recenze. :) Já jsem zatím nečetla, ale určitě se chystám. :)

    OdpovědětVymazat