neděle 11. října 2015

Říjnový seznam

Autor: Jeffery Deaver
Nakladatel: Domino
Rok vydání: 2015
Žánr: detektivka
Anotace:
Začátek tohoto neobyčejného krimirománu najdeme vlastně na jeho konci. Alespoň podle tradičních pravidel žánru. Která ovšem Jeffery Deaver převrací na hlavu.
Gabriela McKenzieová zoufale čeká na zprávy o své unesené šestileté dcerce. Konečně se otevřou dveře. Do místnosti ale nevstoupí policie ani vyjednavač. Je to únosce a v ruce drží zbraň.
Ještě před dvěma dny vedla Gabriela normální život. Jak je možné, že se všechno najednou takhle zvrtlo? Nejenže má zaplatit půl miliónu dolarů jako výkupné, ale musí také odevzdat záhadný dokument nazvaný Říjnový seznam. Nikdy dříve o té listině neslyšela. Ví jen tolik, že patřila bývalému šéfovi, který uprchl před policejním vyšetřováním neznámo kam...
Od nedělního večera k pátečnímu ránu se odvíjí chytře vybudovaný děj, v němž nás autor nutí neustále přehodnocovat dříve předložená fakta. A když v samotném závěru konečně vyvstane úplný obraz děje, nezbude nám než užasnout nad tím, k jakému mistrovství Deaver dovedl umění literární manipulace.Stručné nastínění obsahu

Gabriela McKenziová je plná strachu a zoufalství. Její šestiletá dcera je unesena a Gabriela s napětím očekává další zprávy o aktuálním stavu jejího dítěte. Jejím úkolem podle únosce je zaplatit nemalou částku a odevzdat ji s Říjnovým seznamem, kterému ani ona sama pořádně nerozumí. Dokáže svoji dceru zachránit a uniknout z dosahu nelítnostného únosce a vraha nebo je o jejím osudu již rozhodnuto bez ohledu na požadované skutečnosti? 

„Panebože,“ vydechla.
„Co?“
Vzhlédla k němu, oči vytřeštěné, že vypadaly jako mince. „Už vím, co to je.“
Tázavě se na ni zadíval.
„Ten Říjnový seznam, Same.“ (str. 13)Dojmy a hodnocení

Neobyčejně talentovaný americký spisovatel Jeffery Deaver má na svém kontě nemálo úspěšných napínavých detektivních příběhů a thrillerů, které jsou neustále obdivované a to rozhodně oprávněně. 

Autor skvěle vystihuje nejen charaktery svých postav, ale především okamžiky napětí a překvapivé šokující momenty, které my čtenáři, rozhodně neočekáváme. Ve svém nejnovějším příběhu skrývajícím se pod názvem Říjnový seznam dokázal překvapit i neobvyklou a jedinečnou kompozicí. Celý příběh totiž napsal od poslední události k samému počátku. I když se může zdát, že celý příběh působí díky tomu zmateně a neuspořádaně, opak je pravdou, protože na začátku každé kapitoly je uveden časový údaj skládající se z data a času a právě díky tomu se dokážeme lépe orientovat v časových událostech tohoto příběhu.

„Odložil zbraň na stůl, vylovil z kapsy tlumič Gemtech, zkontroloval, zda je čistý, a našrouboval ho na hlaveň. Poté zastrčil pistoli za opasek.
Podíval se na hodinky. Lhůta uplynula před dvěma minutami.
Uvažoval, jestli…
Od věkovitých dveří se rozlehlo pevné a rozhodné zaklepání.“ (str. 18)

Říjnový seznam je mnohovrstevný krimi román. Setkáváme se s vícero hlavními postavami a jejich úlohou v celém příběhu. Hlavní postavy nám předkládají danou situaci, myšlenky, pocity, rozhodnutí i nadcházející plány. V průběhu díla se samozřejmě vše navzájem doplňuje a vytváří komplexní obraz dějové linie.

„Žádný strach, dlouho vás nezdržím. Ale mám něco, co vás bude zajímat.“
„O čem to mluvíte? Nechte nás na pokoji.“
„Moment, říkám, že vás to bude zajímat. Nejste zvědavá, co to je?“
„Ne.“
„Hm, já pevně věřím, že bude.“ (str. 180)

I když je celý příběh neobyčejně čtivý, strhující a šokující, na můj vkus se jednalo o příliš „krvavý“ a brutální příběh. Jsou zde totiž zachyceny hrůzné situace, které pro mě rozhodně nebyly příjemné a jediným faktem, proč mě kniha bavila a pokračovala jsem v četbě, byl autorův tolik vychvalovaný styl psaní. Jeffery Deaver píše poutavým stylem, který si vás omotá kolem prstu a vyváznete až na konci. Překvapivé a šokující momenty, které vkládá do dějové linie, jsou už jen třešničkou na dortu.

 
Za poskytnutý recenzní výtisk v podobě e-knihy mnohokrát děkuji palmknihy.cz

E-knihu si můžete koupit zde.

Žádné komentáře:

Okomentovat