neděle 29. listopadu 2015

Poslední nosorožec

Autor: Zuzana Beranová
Nakladatel: Jota
Rok vydání: 2015
Žánr: román


Anotace:
Eva přijíždí do Zimbabwe se svým manželem Vladimírem, ošetřovatelem zvířat, který sem převáží poslední zdravý pár vzácných nosorožců bílých, jimž hrozí vyhynutí. Afrika je poslední záchranou také pro Evu, která si od exotického dobrodružství slibuje vyřešení
svých problémů. Vladimír je však zcela pohlcen prací.

V době epidemie cholery se Eva při pomoci nemocným sama nakazí, život jí zachrání místní lékař a z původně „profesionálního“ vztahu se nepozorovaně stává milenecký poměr. Vladimír si až příliš pozdě uvědomí, že Evu nenávratně ztratil. Balí si nejnutnější věci, včetně zbraně, a odhodlává se k absurdnímu plánu, který je v rozporu se vším, čemu doposud věřil. Dává mu však naději, že zachrání jak nosorožce, tak svůj vztah. Eva se však již dostala do bodu, z něhož není návratu.

Další podmanivá kniha Zuzany Beranové nás tentokrát zavede do Zimbabwe, kde na pozadí boje o přežití vzácného druhu nosorožce sledujeme boj o záchranu jednoho vztahu.
Stručné nastínění obsahu

Eva přijíždí do Zimbabwe za svým manželem, který má před sebou jediný cíl - zachránit poslední pár vzácných bílých nosorožců, kteří jsou v Africe v ohrožení. Eva doufá, že záchranu podstoupí nejen nosorožci, ale především jejich osobní problémy v manželství. To vše je však brzy v ohrožení, protože sama Eva se ocitá v ohrožení života. Díky místnímu lékaři, který se ukazuje být neobyčejně příjemným a zajímavým mužem a díky jeho vřelé pozornosti je zachráněn nejen její život, ale také její city a síla vzchopit se a vzít svůj život do vlastních rukou.

„Vladimír Samsona něžně poplácával po boku, chvílemi jej drbal mezi očima a ušima, až ta obrovská masa zvláčněla. Celou dobu na něj něžně mluvil. Bude to vynikající táta, napadlo Evu, ostatně jako pokaždé, když byla svědkem této scény. Samson labužnicky přivíral oči, pak klesl na všechny čtyři a s žuchnutím se svalil na bok.“ (str. 26)Dojmy a hodnocení

Česká autorka Zuzana Beranová přináší do své kvalitní tvorby další dílo, tentokrát s tématikou Afriky, pytláctví a mezilidských vztahů.

Příběh, který na svých stranách zachytila, je čtivý a zajímavý. Na čtenáře dýchá exotikou a pro milovníky afrických románů je jako stvořená. Autorka v díle totiž zachytila nejen osobní život hlavních protagonistů, ale i život v Africe, práci záchranářů zvířat v národních parcích a mnoho dalších informací, které se ukážou být pro mnohé jistě zajímavé a poučné.

„Eva podepsala všechny papíry. Jako jméno dítěte napsala na rodný list „Afrika“. Stihla ještě dopsat do rubriky otec „neznámý“, když ji zchvátily silné křeče.“ (str. 230)

Kniha disponuje nejen popisováním života v Africe i hrdinky Evy, ale především nečekaným dějem a překvapivým rozuzlením a vyvrcholením celého příběhu. Jsem si jistá, že tato česká autorka dokáže zaujmout nejednoho čtenáře a rozhodně může konkurovat zahraničním kvalitním spisovatelům, kteří bravurně ovládají techniku, jak čtenáře nenápadně přimět k „hltání“ dalších stran jejich příběhů.

Pokud máte rádi Afriku, zvířata, ale rádi nahlédnete do mezilidských vztahů, Zuzana Beranová vám to ráda umožní a Poslední nosorožec se tak může stát jednou z vašich oblíbených knih, ke kterým se rádi budete vracet a užívat si exotickou atmosféru zcela odlišného kontinentu.


Za poskytnutý recenzní výtisk mnohokrát děkuji internetovému knihkupectví KNIHCENTRUM.cz 

                                      Knihu si můžete koupit zde.

Žádné komentáře:

Okomentovat