neděle 8. listopadu 2015

Učedník

Autor: Taran Matharu
Nakladatel: Alpress
Rok vydání: 2015
Žánr: fantasy

Anotace:
Než mu schopnost přivolávat démony obrátila život naruby, byl Fletcher prostým kovářským pomocníkem. Nyní se má stát válečným mágem a bojovat proti divokým orkům, kteří ohrožují jeho vlast. Jenže po moci touží i falešní šlechticové a ti tajně připravují zradu. Osud císařství leží ve Fletcherových rukou a jeho jediným pomocníkem je démon Ignatio...
Stručné nastínění obsahu

Fletcher vyrůstal ve společnosti kováře, kde se také vyučil tomuto řemeslu. Ačkoliv neměl rodiče, byl vděčný, že má nějaký domov, kdyby mu však toto štěstí nenarušoval Didric a jeho pomocníci. Okolnosti Fletcherovi nepřály a musel tak svůj domov urychleně opustit. Díky tomu se však dostává ve společnosti svého nového démona na akademii, kde se získává nejen mnoho vědomostí, ale také přátel i nepřátel.

„Fletcher se naposled ohlédl po svém příteli, učiteli a otci, jehož postava se rýsovala v obdélníku dveří. Pak dveře s hlasitým prásknutím zapadly a on zůstal na celém světě sám vyjma tvora, který mu spal stočený kolem krku. Stal se z něho uprchlík.“ (str. 65)

Dojmy a hodnocení

Taran Matharu, mladý a velmi talentovaný britský autor, přichází s další fantasy sérií, kterou si zamiluje bezpočet čtenářů. Kniha Učedník sklízí nemalé ohlasy u zahraničních čtenářů a mělo by se tak stát i u nás, protože tato kniha si to rozhodně zaslouží.

Taran Matharu svým čtenářům ukazuje zcela nový svět. Umožňuje jim tak dostat se do jiného prostředí, jiné společnosti, sledovat magické schopnosti hlavních postav a především nechat pracovat svoji vlastní fantazii. Hlavní protagonista je sympatický mladý chlapec, kterého si jistě oblíbí a protože se jedná o postavu inteligentní, příjemnou a rozhodně ne materiálně založenou, budou mu jistě držet palce a věrně ho doprovázet na každém kroku.

„Přestože měl chlapec démona ovinutého kolem krku, dolehl na něj podivný pocit, že sem nepatří. Starodávná kamenná stavba hovořila o dlouhé historii a velkém bohatství. Tohle nebylo zařízení pro takové, jako jen on.“ (str. 86)

Celé dílo je velmi čtivé, svižné a rozhodně neobyčejně zajímavé. Neočekávané události, zvraty a překvapivé momenty autor ve svém díle nevynechal a udělal jen a jen dobře. Od čtení  jsem se díky tomu nemohla odtrhnout a magické bytosti mě naprosto okouzlily.

„To je ono,“ zamumlal Fletcher spíš jen sám pro sebe a podíval se na svého raracha. Ten mu sešplhal po paži ke stolu a teď požitkářsky vylizoval zbytky kaše z misky.
„Co je ono?“ ptal se Rory a zvědavě Fletchera pozoroval.
„Ignatius. Tak pojmenuji mého démona.“ (str. 106)

Učedník by se dle mého názoru měl dostat do rukou mnoha čtenářů, kteří by společně s Fletcherem a Ignatiem objevovali naprosto nový a kouzelný svět plný dobra i nebezpečí. Já sama už se nemohu dočkat druhého dílu, které má v originále vyjít v květnu příštího roku. 

Za poskytnutý recenzní výtisk v podobě e-knihy mnohokrát děkuji palmknihy.cz

E-knihu si můžete koupit zde.Žádné komentáře:

Okomentovat