neděle 31. ledna 2016

Stopy mizí v mlze

Autor: David Morrell
Nakladatel: Alpress
Rok vydání: 2015
Žánr: thriller

Anotace:
Geniální, leč nechvalně proslulý konzument opia Thomas de Quincey spolu se svou dcerou Emily a společníky ze Scotland Yardu se utkají s nepřítelem – s vrahem, který si vybírá oběti v horní vrstvě britské společnosti. Důkazy totiž naznačují, že poslední obětí má být samotná královna Viktorie…
Stručné nastínění obsahu

Thomas de Quincey je známý a ne příliš oblíbený především díky konzumování opia. V doprovodu své krásné mladé dcery Emily a společníků se vydávají po stopách nepřítele a vraha, který neváhá zavítat do vyšších vrstev společnosti tehdejší doby v Londýně. Postupem času přicházejí na nejhorší možnou variantu, která se rozhodně nikdy nesmí uskutečnit – cílem vraha je i samotná britská královna Viktorie. Dokáží tohoto krutého vraha zastavit?

„Inspektore Ryane, vím, že uděláte vše, co je ve vašich silách, abyste zajistil mou bezpečnost.“
„To přísahám, Vaše Veličenstvo.“
„Lord Palmerstone,“ řekla královna Viktorie s nelibostí.
„Ano, Vaše Veličenstvo?“
„Přejeme si mluvit s vámi o samotě,“ sdělila mu, přestože to bylo to poslední, co si přála.“ 
(str. 91)
Dojmy a hodnocení

David Morrell přichází na knižní trh s novým a v pořadí druhým dílem ze své série Thomas de Quincey. Na řádcích další knihy ukazuje svůj neustále se zlepšující spisovatelský um plný prvků získávajících čtivost a neobyčejnost literárního díla.

„Zatímco Becker spěchal centrální uličkou, míhaly se kolem něho vyděšené tváře jako tmavé šmouhy. Řekl farnímu správci: „Napište seznam všech, co odešli! Zamkněte za mnou dveře! Nepouštějte ven nikoho dalšího!“ (str. 34)

Stopy mizí v mlze je dílem plným tragických událostí, pochmurnosti a neustálého strachu, který čtenáře pronásleduje na každé přečtené stránce. David Morrell nezná slitování s žádnou ze svých postav. Své dílo má propracované, kroky svých postav předem velmi pečlivě naplánované a díky tomu vzniká kvalitní celek, který mnoho čtenářů a milovníků tohoto autora jistě ocení.

Po zorientování se ve vícevrstvém ději je dílo neobyčejně čtivé, zajímavé, ale i kruté a šokující. Musím ocenit volbu časového období, ve kterém se dějová linie odehrává. Pro milovníky historie, Londýna a dobových zvyků spojených se samotnou královnou Viktorií je tato kniha jako stvořená. Bonusem navíc je snad  už jen všudypřítomné napětí.

„Tvoje dcera bude trpět jako moje sestry!“ zařval irský hlas za dveřmi.
Vetřelec skočil na dveře s takovou silou, že část dveří praskla.
„Judith, rychle!“ křikl Mayne. (str. 149)

Závěrem mi nezbývá nic jiného, než knihu Stopy mizí v mlze doporučit. David Morrell mě ani tentokrát nezklamal a dle mého názoru si na svou stranu dokáže získat ještě mnoho čtenářů. 


Za poskytnutý recenzní výtisk mnohokrát děkuji internetovému knihkupectví KNIHCENTRUM.cz
 Knihu si můžete koupit zde.

Žádné komentáře:

Okomentovat