neděle 17. dubna 2016

Oheň

Autor: Julianna Baggott
Nakladatel: Jota
Rok vydání: 2016
Žánr: sci-fi, fantasy
Anotace:
Po otcově smrti se Partridge ujímá vlády v Dómu, jednom z posledních útočišť v jinak zničené pustině, jíž se Země stala. Původně si mladý muž předsevzal, že Čistým odhalí všechny otcovy lži, svrhne nelítostný řád Dómu a sjednotí jeho obyvatele se znetvořenými Starými žijícími za jeho silnými zdmi. Jenomže s ohromnou mocí, kterou má nyní v rukou, je vše mnohem složitější a potenciálně nebezpečnější, než si kdy vůbec dokázal představit.

Skupina přeživších Starých se vydává na mimořádně náročnou cestu k Dómu. Pressia získala klíč ke spáse, a když se jí podaří ho dopravit až do Dómu, Staří se snad vyléčí a všechny hrůzy se již stanou minulostí. Jenomže Bradwell tak snadno odpouštět nedokáže a navzdory Pressiiným prosbám je odhodlán zničit Dóm a potrestat jeho obyvatele za to, že se podíleli na zkáze okolního světa. Bývalý vůdce rebelů El Capitan stojí na Pressiině straně a chce zachránit tolik lidských životů, kolik to jen půjde, ale je pro něj mimořádně náročné se vypořádat se svou temnou minulostí plnou násilí.

Bývalí spojenci a přátelé se stávají možnými nepřáteli na život a na smrt – a osud světa je nejistější než kdy dřív. Zřítí se lidstvo do záhuby? Nebo z všudypřítomného popela přece jenom vyvstane nový svět?Dojmy a hodnocení

Julianna Baggott přináší svým čtenářům velmi očekávané zakončení trilogie Čistý. Předchozí díly nesoucí názvy Čistý a Splynutí získávaly velmi pozitivní ohlasy, a proto byli všichni zvědaví na samotné finále celé trilogie.

Závěrečný díl Oheň opět disponuje krásnou obálkou a grafickou úpravou a ani samotný obsah knihy nezůstává pozadu. Autorka přesně navazuje na události ukončující druhý díl a tak se ihned dostáváme do akčního děje, který po celou dobu čtení snad ani nepolevuje.

Dílo je tedy velmi napínavé, dobrodružné a nepředvídatelné. Sledujeme kroky nám již známých postav a vnímáme jejich svět skrze kapitoly, které jsou jim určené. Samotný závěr knihy a vyvrcholení celé trilogie je velmi neočekávané, ale zároveň do jisté míry otevřené. Je tedy čtenářům umožněno zapojit svou fantazii a nad příběhem se nejednou zamyslet.

Pokud jste četli předchozí díly této úspěšné trilogie, dílo Oheň je její neodmyslitelnou součástí a nemělo by vám uniknout. A pro ty, kteří o této sérii ještě neslyšeli nebo se do ní ještě nezačetli, ji vřele doporučuji. Spatříte naprosto jiný a naprosto nevšední svět, který vás bude děsit i šokovat, ale možná si jej oblíbíte stejně tak jako mnoho dalších čtenářů před vámi.Za poskytnutý recenzní výtisk mnohokrát děkuji internetovému knihkupectví KNIHCENTRUM.cz
Knihu si můžete koupit zde.

Žádné komentáře:

Okomentovat